Patinator de figura alexander fadeev: biografie și realizări

Patinajul artistic masculin în Rusia și URSS are o lungă istorie de victorii sportive. Onoarea țării a fost cândva apărată de sportivi precum Nikolay Panin-Kolomenkin, Serghei Chetroukhin, Igor Bobrin, Alexander Fadeev, Viktor Petrenko, Alexey Urmanov, Ilya Kulik, Alexey Yagudin, Evgeny Plushchenko - acestea sunt doar cele mai faimoase nume de patinatori ruși. Nu toți cei de mai sus au distincții olimpice - Aleksandr Fadeev, de exemplu, s-a clasat pe locurile șapte și patru la Jocurile Olimpice, a adus contribuții importante la sport și a câștigat multe premii.

Biografie a patinatorului de figură Alexander Fadeev

Viitorul campion mondial s-a născut la Kazan, capitala Republicii Tatarstan, în 1964. A fost în același oraș în care a găsit prima sa patină (sa întâmplat la un patinoar din Parcul Gorki). Acolo, antrenorul Gennady Tarasov l-a observat pe micul Sasha și i-a propus băiatului să se apuce de patinaj artistic.

Succesul nu a durat mult - Alexander a câștigat titlul de campion mondial de juniori. Celebrul antrenor Stanislav Zhuk (vezi fotografia sa de mai jos) a remarcat tânărul talentat și la adus în capitală.

Stanislav Zhuk

O carieră la Moscova

Antrenându-se cu Zhuk, Alexandru a învățat să execute cascade de sărituri triple, considerate foarte dificile la acea vreme. De exemplu, el a fost unul dintre primii care a executat împreună un salchow și o buclă cu trei ture de picior. De asemenea, Alexander Fadeev este considerat primul atlet care a riscat să execute o săritură cu patru ture.

La concursul de campionat mondial din 1983, Fadeev a încercat să execute cvadrupla bucla de la picior și, deși a făcut o greșeală, a executat-o. Programul de patinaj liber pe muzică din sezonul 1982/83 a fost plin de multe elemente tehnice complexe "Balade pentru Adelina". Programul a inclus sărituri dificile, cum ar fi un cvadruplu toe loop, un triplu axel cu o săritură ușoară, un element foarte dificil - un triplu loop, un triplu toe loop, o combinație de dublu axel, un oiler și un toe loop cu trei ture. Cu acest program, Alexander Fadeev a ieșit din competiție la Campionatele URSS și a câștigat prima sa medalie de la Campionatele Europene (a fost bronz).

Fadeev alexander viața personală

Fadeev a devenit campion mondial în sezonul 84/85. Competiția a avut loc în capitala Japoniei, Tokyo. Patinatorul nu numai că a câștigat aurul, dar a fost primul în toate cele trei programe (figuri obligatorii, scurt și liber). De asemenea, a fost foarte abil din punct de vedere tehnic, sărind cascada de la triplu axel și tolop cu două ture, triplu lutz și tolop fără nicio greșeală. Șase judecători au acordat tehnicii lui Alexander nota 5.9 puncte, ceea ce, conform vechiului sistem, este aproape cea mai mare realizare.

Lucrul cu Stanislav Leonovici

Alexandru nu a avut un sezon foarte bun în `85/86 (a fost doar al treilea la Campionatele Europene și nu și-a putut apăra titlul de campion mondial, pentru că a câștigat și medalia de bronz).

• În sezonul următor, patinatorul de figură Aleksandr Fadeev a început sub îndrumarea lui Stanislav Leonovici. A câștigat din nou Campionatul European în 1987, obținând trei punctaje maxime: 6.0 (conform vechiului sistem).

alexander fadeev patinator artistic

Programul este "Noaptea pe un deal chel"

Acest program este poate unul dintre cele mai cunoscute interpretate de Alexandru. A fost coregrafiat de Marina Zueva în sezonul 88/89. Zueva a vrut să schimbe stilul de patinaj al lui Alexander. Pentru programul său liber, a ales o lucrare a compozitorului Modest Mussorgski "Noaptea pe dealul Bald Hill".

Pe lângă faptul că a fost foarte artistic, Fadeev a demonstrat și cea mai puternică tehnică. De exemplu, la Campionatele Europene de la Birmingham 1989 La Campionatele Europene de la Birmingham, Alexander a executat toate săriturile triple (au fost opt în programul liber) absolut curate. Juriul a fost impresionat de patinajul său și a primit patru note maxime de 6.0. Desigur, Alexander Fadeev a devenit campionul acestor competiții (a fost al patrulea său titlu european).

Ce locuri a ocupat Alexandru în concursuri este prezentat în imaginea de mai jos.

Fadeev alexander vladimirovici

Viața personală a patinatorului de figură Alexander Fadeev

În anii `90, campionul mondial s-a mutat în America. În străinătate, a participat la spectacole pe gheață și la evenimente profesioniste.

În prezent, el este implicat în activități de coaching. Soția lui Alexander, Tsidel Fadeeva, lucrează ca coregraf.

Datorită patinatorului de figură Alexander Fadeev, campionii olimpici și soții Catherine Gordeeva și Sergei Grinkov au reușit să obțină primul lor sărut: înainte de sărbătorile de Anul Nou, el i-a invitat la o saună, unde Sergei a sărutat-o pe Catherine pentru prima dată. În acest moment, Alexandru însuși s-a retras în camera de aburi.